AAU logo

AAU Inside

Studieledere- og studienævnsformænd

Studieledere

Studienævnsformænd

Studienævn - Det humanistiske fakultet

Anvendt Filosofi
Formand: Morten Ziethen

Art & Technology
Formand: Line Marie Bruun Jespersen

Dansk
Formand: Louise Mønster

Kommunikation og Digitale Medier
Formand: Ole Ertløv Hansen

International Virksomhedskommunikation (SIV)
Formand: Aase Voldgaard Larsen

Musik
Formand: Mads Walther-Hansen

Musikterapi
Formand: Stine Lindahl Jacobsen

Psykologi
Formand: Thomas Szulevicz

Sprog og Internationale Studier
Formand: Ben Dorfman

Engelsk, Tysk & Kulturforståelse
Formand: Marie Møller Jensen

Tværkulturelle Studier
Formand: Martin Bak Jørgensen


STUDIENÆVN - DET INGENIØR OG NATURVIDENSKABELIGE FAKULTET

Adgangskursus
Studieleder: Henrik Brohus

Byggeri & Anlæg
Formand: Thomas Ruby Bentzen

Byggeri og Bolig
Formand: Marianne Forman

Energi
Formand: Tamas Kerekes

Kemi, Miljø og Bioteknologi
Formand: Niels T. Eriksen

Matematiske fag
Formand: Morten Nielsen

Materialer og Produktion
Formand: Jens Chr. Rauhe

StudienævN - Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet

Medicin
Formand: Svend Birkelund

Sundhed, Teknologi og Idræt 
Formand: Pia Britt Elberg
 

Studienævn - Det Samfundsvidenskabelige Fakultet

Digitalisering
Formand: Sabine Madsen

Erhvervsøkonomi (HA/cand.merc.)
Formand: Henrik Find Fladkjær

HD og Master of Business Administration (MBA)
Formand: Lars Krull

Historie
Formand: Bo Poulsen

Internationale Forhold
Formand: Ane Bislev

Juridisk studienævn
Formand: Liselotte Madsen

Kriminologi
Formand: Kim Møller

Master i udsatte børn og unge
Formand: Betina Jacobsen

Master i Vidensbaseret Socialt Arbejde (MVSA)
Formand: Maria Appel Nissen

Masteruddannelsen i Offentlig Ledelse (MPG)
Formand: Thomas Bredgaard

Politik & Administration og Samfundsfag
Formand: Jan Holm Ingemann

Revision
Formand: Erik Werlauff

Socialrådgiveruddannelsen
Formand: Maria Appel Nissen

Socialt Arbejde
Formand: Maja Lundemark Andersen

Sociologi
Formand: Jakob Skjøtt-Larsen

Økonomi (Cand.oecon.)
Formand: Mogens Ove Madsen
 

Studienævn - DET TEKNISKE FAKULTET FOR IT OG DESIGN

Arkitektur og Design
Formand: Tenna Doktor Olsen Tvedebrink

Datalogi
Formand: Lone Leth Thomsen

Elektronik & IT
Formand: Tatiana Kozlova Madsen

Medieteknologi
Formand: Claus Brøndgaard Madsen

Planlægning, Geografi og Landinspektør
Formand: Kristian Olesen

Teknoantropologi og Bæredygtigt Design
Formand: Tom Børsen
 

Tværgående

Efteruddannelse i Læring og Filosofi
Formand: Line Revsbæk

Læring, IT og Organisation
Formand: Lone Krogh Kjær-Rasmussen